Sadece Hikâyeni Anlat (Lina Wertmüller)

Lina’nın kariyerindeki başarının sırrını biliyor muydunuz?
Lina akıllı. Siz de Lina gibi olun.

Geçen hafta bir seyahat dönüşü, uçakta Lina Wertmüller’in hayat hikâyesini izledim. 1928 doğumlu İtalyan senarist ve film yönetmeni, güney bölgesindeki yoksul halkın yaşamını anlatan sıra dışı filmleriyle Akademi Ödüllerine aday gösterilen ilk kadın yönetmen olmuş.

LINA_WERTMULLERBelgeselin büyük kısmını kendisi anlatmış Lina; beyaz gözlükleri, muzip gülüşü ve oyunbaz tavırlarıyla, aykırı bir kişilik olduğu her halinden belli.

Onun kariyeri aslında çocukken elinden düşürmediği çizgi-romanlarla başlamış. 10 yıl kadar oyunculuk yapmış. 1962 yılında dünyaca ünlü yönetmen Federico Fellini’nin asistanlığına seçilmesi, hayatında bir dönüm noktası olmuş. Fellini’nin, görüntü ve ses dalında dünyadaki gelmiş-geçmiş en iyi 10 filmden biri olarak gösterilen, iki Akademi ödüllü, 1963 tarihli “8,5” filmini beraber çekmişler.

Ertesi yıl Lina, “Kertenkeleler (The Lizards)” filmiyle yönetmen koltuğuna bu kez kendisi oturmuş. Belgeselin bu kısmında Lina, yüzünde minnettar bir ifade ile Federico Fellini ile aralarında geçen bir konuşmayı anlatıyor. Fellini şöyle demiş: “Lina duyduğuma göre yönetmenliğe başlamışsın, başarılar dilerim. Sana o görüntü şöyle olmalı, bu kadraj böyle olmaz vs. vs. diyen bir sürü insan olacak etrafında. Sakın onlara aldırış etme. Sen sadece hikâyeni anlat, gerisini dert etme”

“İşte işin sırrını o anda çözdüm” diyor Lina “ve hikâyelerime odaklandım” Sonrası; erkeklerin egemen olduğu zor bir sektörde başarı üstüne başarı ve o hikâyelerle gelen uluslararası bir kariyer olmuş.

Belgesel seviyorsanız veya konuya ilgi duyuyorsanız bu biyografiyi izlemenizi öneririm. Lina Wertmüller’in kişiliği ve yaşadıkları, iş hayatında başarının ve yaratıcılığın şifrelerine dair birçok ipucu sunuyor.

Lina akıllı.

Lina, hayallerinin ve tutkusunun peşinden gitmiş. ‘Geç oldu’ dememiş, 34 yaşında kariyer değiştirme cesareti göstermiş.
Bilgiçlik taslamamış, Fellini’nin nasihatini dinlemiş.
“İyi hikâyenin” gücünü anlamış ve iyi bir hikâye anlatıcısı olmaya odaklanmış.
Farklı olmaktan ve denemekten korkmamış. Ünlü olmayan oyuncularla çalışma cesaretini göstermiş. Onların güçlü yönlerini doğru tespit edip filmlerinde bunları iyice parlatmış; başarısının kilit noktalarından biri de bu olmuş.
Ünlü oyuncularla çalıştığında da, onların kendilerinin bile var olduğunu bilmedikleri hiç görülmemiş yönlerini ortaya çıkarıp harikalar yaratmış.

Sophia Loren

Sophia Loren

Sophia Loren

Sophia Loren

Çünkü kalıplara takılıp kalmamış; ‘olmaz’ dememiş; hep ‘acaba nasıl olur?’ demiş.

Ta çizgi-roman okuduğu günlerden gelen mizah yeteneğini yaptığı her işin üstüne serpiştirmiş. Kendi doğal güçlerinden sonuna kadar faydalanmış.
Hiçbir zaman başarı sarhoşu olmamış. Başarının, bir sonraki başarı ihtimalinin düşmanı olduğunu çabuk kavramış.
Yaptığı her işe, seyircinin verdiği tepkileri önemsemiş ve her sonraki işine bu farkındalıkla başlamış.

Siz de Lina gibi yapın.

Burcu Yularcı

İş hayatında başarı sağlayacak yetkinliklerinizi kolay ve keyifli şekilde geliştirmenin yolları için bizi arayabilirsiniz

Author Profile

admin
Kişisel ve kurumsal başarı motivasyonunda yaratıcı düşünce, etkili koçluk, kinestetik düşünme, eğitim ve danışmanlık hizmetleri Burcu Yularcı ve takımı.