İnsanların Yerini Robotlar Alabilir Mi?

cyborgHayattaki her şeyi otomatize etmeye çalışıyoruz. İnsansız uçaklar, insansız arabalar, akıllı telefonlar ve buzdolapları..

Peki ya insanı otomatize edebilir miyiz ? Duygularımızı, ailemizi ve dostluklarımızı otomatize edebilir miyiz ? Hiç sanmıyorum.

Makineler ve insanlar arasında etkileşimler kurmak, onları uzaktan yönetmek hepimizin hoşuna gidiyor. Geleceğin robotik teknolojide olduğunu duyuyoruz. İnsanların yerini robotlar alabilir mi ? Alabilirse nereye kadar alabilir ? Bunun bir sınırı yok mu ?

İnsan ile teknoloji arasındaki ilişkiyi inceleyen “Cyborg Antropoloji” işte bu sorulara yanıt arıyor. Klasik antropologlar bir ülkeye gidip orada yaşayanların yediği yemekleri, giyim kuşamını incelerler, kullandıkları aletlere ve kurdukları ilişkilere bakarlar. Cyborg antropologları ise tüm bu araştırmaları teknoloji ile insan arasındaki ilişkiye bakarak yaparlar.

Düşünsenize cebinizde bir canlı var. Ses çıkarıyor ve sürekli ilgi istiyor. Her akşam onu çıkartıp “beslemek” zorundasınız. Uyandığımızda ilk baktığımız onlar oluyor; yani akıllı cep telefonları.

Bu ne demek ?

İnsanlar artık birbirinden tamamen ayrı demek. Biz tüm her şeyi bir araya getirebilmek ve çalışabilmek için bu aletleri kullanıyoruz. Onlara bağımlıyız. Bu anlayışa göre tabii ki hepimiz birer “cyborg”uz. Onları kullanarak kendi hafızamızı “harici bellek” haline getiriyoruz. Elimizin ve vücudumuzun bir parçası halindeler. İlk insanlar resimlerini mağaralara yapıyordu. Şimdi tüm bilgilerimizi avucumuzun içindeki akıllı aletlerde saklıyoruz. Bu bilgilerle ve birbirimize yazdıklarımızla tanışıyor, evleneceğimiz insanı bile bu aletlerin ekranında görüyoruz.

Çünkü hepimiz artık cyborguz.

Robot deyince aklınıza sadece insana benzeyen aletler gelmesin. Kullandığımız pek çok şey bize hizmet eden birer robot. Hayatımızın bir parçası. Akıllı telefonları güç ve para kazanmak için kullanıyoruz. Bir çiftçi bile olsanız tarımsal üretim analizlerini ona yükleyip son bilgileri ondan alabilirsiniz. Yapay bir zeka devrimi değil midir bu ?

Pek çok şeyi otomatize etmiş durumdayız. Süreçleri de öyle.

Ama ne yazık ki hala insana ihtiyaç var.

Mesela sevişmek ve çocuk yapmak için.

En önemlisi de galiba düşünmek için

Cyborg haline gelsek de düşünen, yöneten ve yorum yapan bir insanın yerini hiçbir şey alamaz.

Şimdilik.

Murat Erdin

Author Profile

admin
Kişisel ve kurumsal başarı motivasyonunda yaratıcı düşünce, etkili koçluk, kinestetik düşünme, eğitim ve danışmanlık hizmetleri Burcu Yularcı ve takımı.